#1 2010-04-07 18:25:55

 Filia

http://images48.fotosik.pl/186/fa7aadc463db5d79.png

4584278
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2009-07-21
Posty: 1015
Fretki: Rubin vel Biały
WWW

Grypa u Tchórzofretki

Autor: lek. wet. Maja Ingarden


Grypa u tchórzofretek




Chyba każdy właściciel domowego zwierzaka zastanawiał się, czy pies/kot/fretka/świnka morska/chomik mogą zarazić się od człowieka? Większość naszych, ludzkich chorób nie jest dla zwierząt groźna. Ale jest kilka, którymi możemy się wzajemnie zarażać. Należy do nich dobrze wszystkim znana grypa. Psy i koty są w czasie epidemii grypy bezpieczne, ale tchórzofretki mogą chorować razem ze swoimi właścicielami.

Przyczyny:

Grypę u tchórzofretek wywołać może większość typów wirusa grypy ludzkiej (rodzina Orthomyxoviridae). Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową i zarówno człowiek może zarazić fretkę, jak i fretka człowieka.


Objawy:


    * Objawy grypy dotyczą głównie górnych dróg oddechowych, a chorobie towarzyszy wysoka kilkudniowa gorączka. Choroba trwać może 7-14 dni.
    * Chore fretki kichają, widoczny jest u nich wyciek z oczu i nosa, są apatyczne, nie chcą jeść, możliwy jest światłowstręt.
    * U noworodków objawy są znacznie bardziej nasilone, często występują powikłania w postaci zapalenia płuc, kończące się zejściem śmiertelnym
    * Stany zapalne dolnych dróg oddechowych - są rzadko spotykane. Najczęściej dotyczą oskrzeli, ale przy wtórnych powikłaniach bakteryjnych (np. hemolityczne paciorkowce) może dojść do zapalenia płuc i śmierci.
    * Możliwe są objawy jelitowe, sporadycznie dochodzi do zaburzeń funkcjonowania wątroby. Opisywane są przypadki pogrypowej utraty słuchu.

Rozpoznanie:

    * podstawą rozpoznania jest wywiad (kontakt z chorymi ludźmi) oraz "grypowe" objawy
    * badania laboratoryjne - uzupełniają badanie kliniczne. We krwi stwierdza się przejściowy spadek krwinek białych (leukopenia), mogą też wystąpić zmiany w parametrach biochemicznych.

Postępowanie:

    * dieta! Pokarm powinien być lekkostrawny i przede wszystkim SMACZNY!
    * syropy - np. syrop prawoślazowy
    * leki przeciwhistaminowe
    * antybiotyki - jeżeli istnieje niebezpieczeństwo wtórnych infekcji
    * leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe - stosuje się tylko w przypadku znacznego wzrostu temperatury i zawsze po konsultacji z lekarzem weterynarii!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.bociarze.pun.pl www.clubpenguin.pun.pl www.radzymincentrumpark.pun.pl www.kareena-kapoor.pun.pl www.cs-tygrysek.pun.pl